Fitness Data Freak
Michal Ozogán

Google Fit

Google Fit

Google Fit není obyčejný fitness tracker. K čemu vlastně slouží?

Trh se zařízeními a aplikacemi pro fitness neustále roste. Že jde o velmi lukrativní byznys ukazuje svým zapojením jak Google tak Apple a dokonce i Microsoft. Všichni se do něj vrhají jako dravé ryby. Apple má svůj HealthKit (resp. Health), Microsoft svůj HealthVault  a Google přišel s aplikací Google Fit.

Myšlenka všech tří aplikací je společná – sdružovat nejrůznější zdravotní data z všemožných zařízeních na jedno jediné místo. Přesto se však ve svém fungování liší.

Google Fit vs Health

Pokud bych vedle sebe postavil Google Fit a Health, má aplikace od Applu jistý náskok. Základ je stejný – obě apky zvládnout měření kroků, sledování vaší váhy, vašich aktivit, potažmo výživy a spánku.

Health k tomu přidává zobrazení důležitých zdravotních údajů na zamykací obrazovce, což mi přijde jako výborná pomůcka pro lidi, kteří mají specifické zdravotní problémy nebo alergie. Pokud jste trochu paranoidní, tak je to rovněž skvělá pomůcka pro vraha, jak zjistit vaše slabiny.

Co Google Fit umí?

Umí sdružovat data ze všech senzorů, které máte. Aplikaci si propojíte s Withings, aby aktualizoval vaši váhu nebo s Endomondem, aby doplňoval vaše aktivity nebo se Sleep as Android, aby trackoval váš spánek. Nemusíte se bát, že by se objevovala duplicitní cvičení. Aplikace sama rozhodne, která data jsou nejpřesnější a která použít.

Cvičení lze přidávat i ručně, ale celkově jsou možnosti velmi omezené. I zobrazení na webu či v aplikaci mi přijde celkem zmatečné a Google má v tomto ohledu ještě co dohánět. Spánek, ani data o výživě, ani další data nelze ručně přidávat.

Co však Google Fit umí velmi dobře, je počítání kroků. Pokud nemáte žádné fitness zařízení, tak vám určitě přijde vhod. Nastavíte si denní cíl, který chcete splnit a pokud se vám to podaří, vyskočí vám „hurray“ notifikace. Není to tak pokročilé jako například u aplikace Fitbitu, která vás naopak ráda upozorní, že máte ještě máknout.

Telefon nerozpoznává pouze kroky, ale i další aktivity jako je běh a cyklistika. Díky tomu, že máte v telefonu GPS modul, tak samozřejmě sleduje, kde tyto aktivity děláte. Ani bych se nedivil, kdyby Google někdy v budoucnu vydal mapu, jak  a kde a kdy lidé sportují.


run

Hlavní silou je synchronizace

Hlavní silou aplikace ale není měření kroků, nýbrž jednoduchá synchronizace. Představte si, že někdo vyvíjí aplikaci, která pro své fungování potřebuje vaši hmotnost. Aby ji uměla automaticky aktualizovat, musela by se napojit jak na Fitbit, tak i na Withings, iHealth a všechny možné chytré váhy, které existují, aby vyhověl všem uživatelům. Pro menšího vývojáře to je nemožné.

Jenže všechna tahle data se nyní dají jednoduše synchronizovat do Google Fit a vývojáři aplikace tak stačí napojit pouze jedno API. Realita není tak krásná, protože ne všichni velcí hráči na poli Fitness jsou s Gogle Fit kompatibilní. Jako příklad mohu zmínit Fitbit, který nepodporuje ani Google Fit ani Apple Health.

Google Fit má dobře nakročeno do budoucnosti, ale pokud nechcete ho nechcete využívat na měření kroků, zatím toho mnoho nenabídne. Respektive já jeho využití zatím nenašel.


  Přidejte svůj komentář

   


  Nepřehlédněte Doarama – 3D vizualizace aktivit

  Doarama – 3D vizualizace aktivit

  Doarama je skvělá webová aplikace, kam nahrajete GPX soubor ze své aktivity a dostanete krásnou vizualizaci pohybu. Zvláštně působivé to je v hornatém terénu, kde je vidět, jak se drásáte zuby nehty na vrcholky hor. Zvládne dokonce i paragliding.

  Zobrazit →

  Počítání kalorií ve fitness aplikacích

  Počítání kalorií ve fitness aplikacích

  Dá se vůbec spolehnout na počítání kalorií, které nám fitness aplikace ukazují? Odpověď je poměrně jednoduchá, nedá, protože každý člověk je individualita. Tělo každého člověk se chová trochu odlišně a buďme za to rádi. Nicméně počet spálených kalorií nemusíme zahazovat jako zavádějící údaj. Je to sice pouhý odhad, ale může vám pomoci udělat si obrázek, kolik energie při jednotlivých aktivitách spálíte.

  Zobrazit →


  Sledujte mě
  Nenechte si ujít nové články