Fitness Data Freak
Michal Ozogán

Jak funguje měření tuku v chytrých váhách

Jak funguje měření tuku v chytrých váhách

Jak probíhá měření tělesného tuku na chytrých váhách a dá se měřit i bez nich? Jsou výsledky přesné nebo jde spíše o věštění z křišťálové koule?

V jednom z předchozích článků jsem představoval chytrou váhu Withings Smart Body Analyzer. Krátce jsem i nakousl téma, jak funguje měření procentuálního zastoupení tuku v těle a popsal jsem i přesnost výsledků. Ty se rozhodně nedají srovnat s komerčními diagnostickými přístroji a spíše než absolutní výsledek vám lépe poslouží křivka změn v průběhu roku.

Nejjednodušší metodou výpočtu je vzorec

Svůj tělesný tuk si můžete spočítat i bez chytré váhy. Postačí vám pouze váha obyčejná a krejčovský metr nebo cokoliv jiného s čím si dokážete změřit obvod pasu. Tato metoda samozřejmě neposkytuje přesné výsledky, ale díky své jednoduchosti vám velmi rychle poskytne orientační údaj.

Vzorec spočítá procenta tělesného tuku na základě:

 • váhy
 • obvodu pasu
 • a pohlaví

Tyto údaje stačí doplnit do následujícího formuláře (případně využijte formuláře v češtině, který využívá jiný vzorec): Nazapomeňte změnit jednotky na metrické.

Měření tuku na chytré váze

Část výpočtu opět proběhne na základě universálního vzorce. Proto také, když se na váhu postavíte poprvé, nezískáte žádné výsledky. Musíte nejdříve nastavit svou výšku, věk a pohlaví. U některých vah je také možnost specifikovat další parametry jako je atlet nebo dokonce verze pro asiaty, kteří mají trochu jinou stavbu těla a potřebují upravit metodiku.

Samotný proces měření probíhá pomocí tzv. Bioelektrické impedance. Váha do vás pustí trochu elektrického proudu a základě odporu pak zjistí, jakou část vaší tělesné stavby tvoří tuk. Na váhu tedy musíte stát s bosýma nohy, aby nic nezkreslovalo výsledek mezi vámi a elektrodami. Proto také své zařízení pravidelně čistěte.

Výsledky se dají signifikantně změnit stavem hydratace těla. Pokud jste příliš hydratování, sníží to na váze tělesný tuk a naopak. Proto se doporučuje vážit si vždy za stejných nebo alespoň podobných podmínek.

Jak získat přesnější výsledek?

Pokročilejší analýzu nabízí dnes rozšířené váhy InBody, které jsou ovšem pro domácí použití příliš drahé. Pro měření musíte navštívit fitness centrum nebo různé výživové kliniky. Nejlepší přehled získáte, pokud se budete pravidelně vážit na váze a jednou za čas si je porovnáte s přesnějším měřením.


  Přidejte svůj komentář

   


  Nepřehlédněte Proč používat sensor rychlosti pro cyklistiku

  Proč používat sensor rychlosti pro cyklistiku

  Nejjednodušší cesta, jak sledovat svoji rychlost, je přes GPS. Funguje na všechny dopravní prostředky, dokonce i na lidské nohy. Jenže ne vždycky podává přesné výsledky. Ostré zatáčky nejsou tak ostré a běda vám, jakmile se dostanete do budovy nebo do tunelu. Pro nejpřesnější výsledky je dobré pořídit si sensor rychlosti.

  Zobrazit →

  Jak připravit telefon před závodem

  Jak připravit telefon před závodem

  Telefon by na závodě neměl být příliš velká přítěž. Teoreticky by samozřejmě bylo nejlepší běžet bez něj, ale jako milovník dat bych něco takového nesnesl. V příspěvku naleznete 6 tipů, jak se vyhnout základním chybám.

  Zobrazit →


  Sledujte mě

  Odebírejte nové články

  Sledujte mě
  Nenechte si ujít nové články